Содержание:

Як знати, що акумулятор заряджений? Не потрібно бути експертом, щоб уявити, що таке акумулятор для машини, наскільки він важливий для неї. Тим часом стежити за батареєю просто і дуже корисно - регулярна підзарядка повністю відновлює заряд, тим самим продовжуючи термін служби виробу. Для відновлення необхідно використовувати зарядний пристрій (ЗУ), який живиться від побутової розетки 220 В. Він може працювати за принципом постійного струму, постійної напруги або бути повністю автоматичним. Купити зарядник і підключити його до акумуляторної батареї не складе труднощів. Але як переконатися, що акумулятор повністю зарядився, коли йому необхідна підзарядка, при якій величині струму і напруги вести відновлення? Ми зібрали основні факти, які допоможуть детальніше розібратися в цьому процесі та підійти до зарядки АКБ професійно.

Чому АКБ необхідно заряджати вчасно?

Електричне джерело живлення заведено заряджати не тоді, коли ми запитуємо, як зрозуміти, що акумулятор сів. Тому що він уже не в змозі потягнути навантаження у вигляді стартера, а може навіть і машину відкрити. Це необхідно робити набагато раніше, коли автомобільна батарея ще впевнено крутить стартер. Досить часто до поняття “зарядка АКБ” приписують визначення “профілактична”. Чому так - зрозуміло з будови батареї та процесів, які відбуваються у ній.

Позитивна пластина, негативна пластина і електроліт - це все, що знаходиться в акумуляторі. Електроенергія надходить у бортову мережу автомобіля через позитивну клему і негативний полюс. Це результат хімічної реакції, коли елементи розпадаються і джерело живлення розряджається. Якщо поповнити запаси вчасно, всі хімічні зв'язки відновляться назад. Батарею необхідно заряджати, коли залишковий заряд становитиме 70% від норми. Якщо нехтувати цією рекомендацією, акумулятор почне активно старіти. При зниженій напрузі швидко розвивається сульфатація, яка знижує ємність акумуляторного джерела живлення.

Коли заряджати акумулятор?

Щоб обчислити відсоток залишку запасу енергії, того самого, що означає місткість акумулятора, необхідно виміряти щільність електроліту або напругу. Напруга, що відповідає 100% заряду, становить 12,7 Вольт, а щільність - 1,27 г/см3. Ознакою розрядження джерела живлення є зменшення напруги та щільності електроліту. Кожна десята частка вольтажу (0,1) становить 10% запасу, а кожна сота частка щільності (0,01 г/м3) - 6%. Отже, АКБ не рекомендується розряджати нижче 12,4 В. Щільність електроліту можна виміряти тільки у звичайної батареї, що обслуговується - вона повинна бути не менше 1,22 г/см3.

Ці дані враховуються не тільки при зарядці від мережі 220В, але й за відсутності зарядного пристрою зовсім. Наприклад, це добрий орієнтир у тому, як часто потрібно заводити машину, щоб не сів акумулятор. В нормі, запитку від генератора необхідно проводити раз на 3-4 тижні, але ця рекомендація дуже умовна. Хоча б через те, що не кожен із нас залишає на стоянці автомобіль із повністю зарядженою батареєю. Та й на вулиці може бути як -20°C, так і +15°C, а температура, як відомо, впливає на заряд. Адже не дарма існує правило, що вимірювання напруги та щільності необхідно проводити за кімнатної температури.

Які ризики існують під час заряджання автомобільної батареї

Незважаючи на простоту, стартерне джерело живлення досить небезпечне. Наприклад, що буде, якщо переплутати плюс і мінус під час заряджання акумулятора? Внаслідок зміни полярності виникне коротке замикання і подальший результат залежить від класу зарядного пристрою. Якщо ЗУ із середнього або високого цінового діапазону, то нічого страшного не станеться: в роботу включиться захист від переполюсування або згорить запобіжник. Якщо зарядник бюджетний, то може виникнути пожежонебезпечна ситуація: акумулятору нічого не буде, але зарядне або просто перестане працювати, або спалахне.

Певні побоювання пов'язані з тим, що буде, якщо заряджати акумулятор великою напругою. В нормі, напруга зарядки не повинна перевищувати 14,4 В, а максимальний зарядний струм повинен становити не більше 10% від ємності АКБ. Перевищення цих параметрів супроводжується бурхливим кипінням електроліту, що дуже небезпечно. При кипінні електроліту виділяється гримучий газ, який вибухає від найменшої іскри. Саме тому зарядка повинна проводитись у добре провітрюваному та нежитловому приміщенні.

Нюанси заряджання АКБ

Не завжди підзарядка виконується в ідеальних умовах: виріб втратив частину ємності, то допущено надмірний розряд і т.д. Наприклад, сів акумулятор у машині: що робити, двигун не запускається, а треба їхати. На цей випадок добре б мати пуско-зарядний пристрій (ПЗП), який не тільки відновлює АКБ, але й здійснює запуск двигуна навіть із нульовим зарядом батареї. Але застосування цього приладу обмежено тим, що поруч має бути розетка 220 В. Альтернативу можуть скласти бустери або машина зі справним акумулятором, готова дати підкурити тут і зараз. Але жоден із цих способів не зрівняється з безпеки із звичайною зарядкою джерела живлення від традиційного ЗУ.

Процес підзарядки не вимагає постійної участі, але операцію краще періодично контролювати. Наприкінці зарядки, час якої становитиме 9-10 годин, можна отримати наочну відповідь на питання, як зрозуміти, що акумулятор заряджений. Електроліт починає кипіти, і це свідчення того, що відновлення пройшло успішно, процес необхідно припинити. У перші ж хвилини стане ясно, чи правильно підібрана сила струму і чи приймає взагалі АКБ заряд. На відхилення від норми вкаже електролітична рідина, що раптово закипіла - такого в перші години бути не повинно. Після успішного запуску процесу необхідно перевіряти рівень електроліту і стежити, коли струм знизиться до мінімальних 0,25-0,5 А. Останнє також вкаже на те, що батарея зарядилася до максимуму.

Швидке закипання електроліту викликане тим, що ємність на етикетці рідко відповідає фактичної, особливо якщо батареї не один рік. Наприклад, якщо джерело живлення на 60 А*год наполовину вражене незворотною сульфатацією, то при струмі 6 Ампер він відразу закипить. Щоб зарядити такий виріб, необхідно знизити силу струму щонайменше на 50% від рекомендованого - до 2-3 А. Якщо зниження струму не дають відчутного ефекту і батарея все одно кипить, то її слід замінити. Вибір та купівля автомобільного акумулятора - завдання не з легких, необхідно визначитися з моделлю та знайти відповідну торгову точку. Інтернет-магазин А-МЕГА АВТО має якісний асортимент акумуляторних батарей, відрізняється демократичними цінами і готовий надати кваліфіковану допомогу у виборі та купівлі відповідного виробу.

Коли заряджати авто акумулятор? Чи можна заряджати автомобільний акумулятор вдома?

 

 

Часті питання - Що потрібно знати під час заряджання автомобільного акумулятора?

Як зрозуміти що акумулятор заряджений?

Ви можете використовувати вольтметр або пристрій для перевірки рівня заряду акумулятора. Цілком заряджений акумулятор показує напругу близько 12,6 вольт. Якщо напруга нижче 12 вольт, то акумулятор потребує заряджання. Можна також звернути увагу на колір індикатора, якщо він є. Зелений колір означає, що акб заряджений, а червоний – що потрібна зарядка.

Напруга заряджання акумулятора?

Напруга заряджання акумулятора залежить від його типу та ємності. Для автомобільних акумуляторів оптимальна напруга зарядки становить 14,2-14,8 вольт. Однак, для більших акумуляторів, таких як вантажні або морські, може знадобитися висока напруга заряджання.

Як виміряти рівень електроліту в акумуляторі?

Щоб виміряти рівень електроліту в автомобільному акумуляторі, необхідно відкрити кришку та перевірити рівень електроліту в кожній із шести осередків. Рівень електроліту повинен перебувати між мінімальним та максимальним рівнем, що вказано на корпусі акумулятора. Якщо рівень електроліту нижчий за мінімальний, то потрібно додати дистильовану воду. Якщо рівень електроліту вище максимального, потрібно видалити деяку кількість електроліту з акумулятора. Важливо пам'ятати, що при перевірці рівня електроліту необхідно дотримуватися запобіжних заходів і ніколи не відкривати кришку акумулятора поблизу джерел вогню або іскор.

Чи заряджається акумулятор коли машина заведена?

Акумулятор заряджається під час роботи двигуна. Коли двигун працює, напруга в електричній системі автомобіля підвищується, що дозволяє генератору заряджати акумулятор. Однак, якщо автомобіль використовується лише для коротких поїздок, акумулятор може не встигати повністю зарядитись під час роботи двигуна, тому іноді рекомендується використовувати зовнішній зарядний пристрій.

Як зрозуміти що акумулятор заряджений?

Якщо на необслуговуваному акумуляторі світиться зелений індикатор, це означає, що він заряджений. Також можна використовувати мультиметр для перевірки заряду акумулятора. Якщо напруга близька до 12,6 В, то це означає, що акумулятор заряджений.